FAIL (the browser should render some flash content, not this).
 

Aşkı Meşk Etmek

Ahmed Kamil Efendi “Reisü-l Hatttatin” idi. Pek çok ve muazzam eserler verdiğini beyan eden İbnülemin Mamud Kemal, O’nun yazıya ne kadar düşkün ve sanatına ne kadar aşık olduğunu beyan ederken şöyle bir hatırasını naklediyor:

“Eline meşhur üstadlardan birnin yazısı geçse define bulmuş gibi mesrur olurdu. Bir gün Nuruosmani civarından geçerken tesadüf ettim. Koynuna soktuğu bir şeyin düşmemesi, yahut kimsenin görmemesi için bir eliyle üstüne bastığını ve bir şeye sevinen çocuklar gibi gülümseyerek arkasından kovalayanlardan kaçarcasına süratle yürüdüğünü gördüm. Birkaç gün sonra görüştüğümüzde keyfiyeti sordum. Bedesten bitişiğindeki eski Sahaflar çarşısında Şeyh Hamdullah merhumun bir murakkaını bularak ucuza aldığını, son derece sevinerek, gülümsemeden nefsini men edemediğini ve bir müfsid hale vakıf olup da satan sahafa istirdat ettirmemesi için acele savuştuğunu anlatmıştı.”

Görünüşte çocukça olan bu haller, hakikatte mesleğe olan aşkın şahididir. Aşkı meşk etmeyenler maksutlarına kavuşamazlar.

 
İlgili Bağlantılar:

HatveSanat©  Gizlilik Beyanı Kullanım Şartları
Ana Sayfa   |   HatveSanat   |  Sponsorluk   |   Reklam   |   İletişim